Každoroční Šokující předpovědi patří v Saxo Bank k populárním publikacím, což je pochopitelné, protože nás i naše čtenáře osvobozují od omezení, které jsou kladeny na výběr vysoce pravděpodobných událostí. V této publikaci však musím zdůraznit několik věcí.

Za prvé se soustředíme na události, jejichž pravděpodobnost výskytu je sice malá, ale na druhou stranu je větší, než si trh připouští. Saxo Bank poprvé uvedla tuto publikaci před 10 lety, kdy jsme se chtěli podívat události, které by měly, pokud by se staly, významný dopad na trh. To bylo před tím, než se náš koncept Černé labutě stal populární.  Naše publikace čerpá inspiraci z teorie opcí a všímá si událostí s malou pravděpodobností výskytu, tedy těch, ke kterým může na základě logiky dojít zřídka, ale přitom se stávají častěji, než je model schopen předpovědět. 

Vezměte volatilitu v roce 2008 v průběhu finanční krize, kterou nedovedl předvídat žádný model, nebo přírodní katastrofu jako bylo zemětřesení a tsunami, které zasáhlo Fukušimu. Plány vytvořené pro případ katastrofy si prý umí poradit i se silným zemětřesením a Fukušima prý leží v oblasti s nízkým rizikem. Ale místo toho zasáhlo Japonsko zemětřesení o síle, které se díky jeho geologii zdá nemožná, a následní tsunami vyřadilo záložní zdroj. Nepředstavitelné se opět stalo skutkem. 

Šokující předpovědi Saxo Bank nejsou zamýšlené jako skutečné předpovědi a už vůbec ne jako “předpovědi”. Spíše tyto Šokující předpovědi představují z našeho pohledu události, u nichž je pravděpodobnost, že nastanou, velmi malá. Ale pokud by některá z nich nastala, změnili bychom způsob, jakým provádíme analýzy, obchodujeme a sledujeme trhy. 

Důležité je také poznamenat, že naše Šokující předpovědi jsou spíše negativní, což představuje přírodní protilék na to, jak trhy fungují normálně. Lidé mají tendenci myslet pozitivně, což je součást naší přirozené motivace, která nám pomáhá každé ráno vstát a jít do práce a která je podstatnou součástí našeho instinktu přežít. Den za dnem myslíme na lepší budoucnost, která vychází z přítomnosti. Pro morálku skvělá věc, ale jako příprava na realitu je to mizerné. 

Proto berte Šokující předpovědi s rezervou. Byly připraveny proto, aby vás přiměly uvažovat mimo komfortní zónu a připravit se na různé varianty vývoje. Přemýšlet mimo komfortní zónu je málokdy příjemné, ale na druhou stranu se nejedná o nich hrozného, co by se nedalo zvládnout.

Pokud by jedna, dvě nebo tři Šokující předpovědi vyšly, byl by rok 2012 rokem obrovských změn. To nemusí nutně znamenat nic negativního. Při pohledu na strukturu trhu a nejistotu, která panuje koncem roku 2011 se nemusí stát nic z událostí, které předvídáme, a stejně se dočkáme důležitých a zcela nečekaných věcí. Někdy musíme dorazit na nový start, odkud se vydáme správným směrem na dlouhou cestu k tvorbě pracovních míst, k růstu a důvěře. 

Možná, jen možná, mohou naše předpovědi alespoň vést k diskuzi, jak těmto událostem zabránit. Nepřejeme si nic jiného, než aby se naše negativní výhledy ukázaly jako mylné, ale jen v případě, že budou nahrazeny něčím jiným, než současným paradigmatem, se kterým centrální banky a vlády tak manipulují. 

Na konec bych vám rád popřál Šťastné Vánoce a úspěšný rok 2012.

Šokující předpovědi Saxo Bank pro rok 2012:

1. Akcie společnosti Apple oslabí od maxim z roku 2011 o 50 procent

V roce 2012 bude Apple se svými nejinovativnějšími produkty iPhonem a iPadem na několika frontách čelit konkurenci od firem jako jsou Google, Amazon, Microsoft/Nokia a Samsung. Apple nedokáže s iOS a iPadem udržet tržní podíl 55 procent (třikrát více než Android) a 66 procent. 

2. EU vyhlásí během roku 2012 prodloužené bankovní prázdniny 

Prosincové změny smluv o EU nebudou stačit k tomu, aby vyřešili v EU potřebu financování, zejména v Itálii. Evropské dluhová krize se v plné síle vrátí v polovině roku. V důsledku toho poklesnou akciové trhy v krátké době o 25 procent,  což evropské politiky přiměje vyhlásit bankovní prázdniny - na týden nebo i více dojde k uzavření všech evropských burz a bank.

3. Do bílého domu bude zvolen dosud neoznámený kandidát

V roce 1992 dokázal texaský miliardář Ross Perot využít ekonomické recese a znechucení veřejnosti z amerických politiků a ve volbách získal 18,9 procent hlasů. Obama za tři roky přinesl jen velmi málo změn a celý politický systém v USA vyvolává deziluzi, tudíž podmínky pro kandidáta třetí strany nebyly nikdy lepší. Do ringu vstoupí na začátku roku 2012 někdo se silným programem skutečné změny a v listopadu získá v rozhodujících volbách americké historie 38 procent hlasů. 

4. Austrálie spadne do recese

Asií a Tichomořím se bude šířit efekt zpomalujícího nadějného obra, který ostatní země uvrhne do recese. Pokud zde někdy byla země závislá na blahobytu Číny, pak to byla Austrálie se svojí těžbou a přírodními zdroji. A jak čínská poptávka po tomto zboží oslabuje, táhne Austrálii do recese, kterou ještě umocní dlouho očekávaný krach trhu s bydlením - půl dekády po zbytku vyspělého světa. 

5. Basel III a regulace povede v Evropě ke znárodnění 50 bank

Začátkem roku 2012 bude vzrůstat tlak na evropský bankovní systém, protože nové kapitálové požadavky a regulace přimějí banky rychle snižovat zadlužení. Díky malému počtu účastníků na trhu to povede k prudkým prodejům finančních aktiv. Celkové zamrznutí evropského mezibankovního trhu přiměje nervozní střadatele k runu na banky, protože vkladatelé nebudou důvěřovat  garanci vkladů ze strany nesolventních států. Více jak 50 bank skončí ve státních rozvahách a několik známých značek přestane existovat. 

6. Švédsko a Norsko zaujmou místo Švýcarska pozici bezpečného přístavu 

Jak jsme viděli na případu Švýcarska, zaujmout v prostředí bank, které devalvují své měny, pozici bezpečného přístavu, může být pro ekonomiku dané země rizikem. Kapitálové trhy Švédska i Norska jsou mnohem menší než švýcarský, ale Švýcaři agresivně devalvují svou měnu a manažeři peněžních fondů hledají pro svůj kapitál nový bezpečný přístav. Přiliv prostředků do vládních dluhopisů těchto zemí bude tak populární, že 10leté sazby poklesnou o více jak 100 bazických bodů pod tradičně bezpečné německé státní dluhopisy, tzv. Bundy. 

7. Švýcarská centrální banka vyhraje a vyženě EURCHF na 1,50

Švýcarská centrální banka bude nadále bojovat proti zhodnocování své měny a tato snaha se v roce 2012 vyplatí. Švýcarská ekonomika - zejména exportní - bude i roce v 2012 trpět díky silnému CHF v minulosti. Švýcarská centrální banka i vláda se budou snažit zabránit dalším škodám, rozšíří stávající programy a to spolu s negativními úrokovými sazbami povede k tak velkému odlivu kapitálu ze země jako z bezpečného přístavu, že způsobí k nárůst EURFCHF až na 1,50. 

8. USDCNY posílí o 10 procent na 7.00

Stavba dalších měst duchů pro miliony obyvatel už nebude přinášet zisk a exportéři budou trpět díky téměř nulovým maržím v důsledku posilujícího CNY. To Čínu přivede do “recese”, což v jejím případě znamená 5-6 procentní růst HDP. Čínští politici exportéry zachrání, protože nechají CNY proti dolaru oslabit. V prostředí, kdy uprostřed globálního klesajícího růstu a pokračující dluhové krize v Eurozóně mají statut bezpečného přístavu, pošlou měnový pár USDCNY o 10 procent výše. 

9. Index Baltic Dry vzroste o 100 procent

Nižší ceny ropy by mohly v roce 2012 vést k poklesu poklesu provozních výdajů a tím pádem k růstu indexu Baltic Dry. Očekává se, že Brazílie a Austrálie zvýší nabídku železné rudy, což sníží ceny a zvýší tak poprávku Číny a jejího nenasytného průmyslu. Spolu s monetární expanzí to povede k masivnímu nárůstu poptávky po železné rudě. 

10. Cena pšenice se v roce 2012 zdvojnásobí

Cena pšenice na CBOT patřila v roce 2011 k plodinám s nejhorší výkonností,  v roce 2012 se její cena zdvojnásobí. K růstu přispěje 7 miliard lidí na planetě, tisk peněz jedoucí na plné obrátky a návrat špatného počasí, díky kterému bude rok 2012 pro zemědělské komodity obtížný. Zejména pšenice poroste silně, protože spekulativní investoři, kteří otevřeli rekordní krátké pozice, pomohou této komoditě znovu zavítat na maxima z roku 2008.